Cs 519 Gronto Roa over Sugar Creek
Good Condition45 years old14,200 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | Valdosta - NW Section |
| Carries | Cs 519 Gronto Roa |
| Crosses | Sugar Creek |
| Coordinates | 30.85972, -83.31716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 356.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,200 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018500770 |