US 41(sbl) SR 7bu over Mud Creek
Good Condition33 years old7,770 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 2 Mi S Of Valdosta |
| Carries | US 41(sbl) SR 7bu |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 30.80418, -83.25247 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 610 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,770 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018500930 |