SR 51 over Watula Creek
Fair Condition87 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lee |
| Location | 1 Mi N Jct US 80 |
| Carries | SR 51 |
| Crosses | Watula Creek |
| Coordinates | 32.45664, -85.36867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 168.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2013) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002012 |