SR 10 over Tombigbee River
Fair Condition37 years old2,220 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Choctaw |
| Location | 11 Mi. E. Of Butler |
| Carries | SR 10 |
| Crosses | Tombigbee River |
| Coordinates | 32.12893, -88.04280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 3990.2 ft (1216.2 m) |
| Max Span | 375.0 ft (114.3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 15932.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,220 (2013) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014682 |