CR # 424 over Snake Creek
Poor Condition106 years old20 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dallas |
| Location | 0.6 Mi S CR 4 |
| Carries | CR # 424 |
| Crosses | Snake Creek |
| Coordinates | 32.07074, -86.98415 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 83.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2012) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014685 |