Old HWY 31 over Flint Creek
Fair Condition104 years old1,440 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Morgan |
| Location | 0.5 Mi W Fr 31 |
| Carries | Old HWY 31 |
| Crosses | Flint Creek |
| Coordinates | 34.33387, -86.90868 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 186.4 ft (56.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 516.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,440 (2007) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014686 |