SR 31 over Withlacoochee River
Good Condition11 years old3,830 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 4 Mi S Of Clyattville |
| Carries | SR 31 |
| Crosses | Withlacoochee River |
| Coordinates | 30.63562, -83.31153 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 779.9 ft (237.7 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 3137.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,830 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550880 |