US 41 - SR 7 over I-75 (exit 22)
Good Condition7 years old3,380 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 5 Mi N Of Valdosta |
| Carries | US 41 - SR 7 |
| Crosses | I-75 (exit 22) |
| Coordinates | 30.89468, -83.35571 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 256.9 ft (78.3 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Area | 2176.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,380 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550930 |