Hickory Chruch RD over Mud Creek
Good Condition6 years old710 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 4.4 Mi NE Of Lake Park |
| Carries | Hickory Chruch RD |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 30.74088, -83.14108 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 831.6 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 710 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550950 |