Belville Road over I - 75 (exit 2)
Good Condition5 years old1,750 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 3.5 Mi S Of Lake Park |
| Carries | Belville Road |
| Crosses | I - 75 (exit 2) |
| Coordinates | 30.64361, -83.18916 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 270.0 ft (82.3 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 1489.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,750 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550960 |