Halls Mill RD over Spring Branch
Fair Condition100 years old9,212 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 0.1 Mi W Rochelle Street |
| Carries | Halls Mill RD |
| Crosses | Spring Branch |
| Coordinates | 30.61326, -88.15426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 190 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,212 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014688 |