Pecks Road over Bull Creek Trib
Fair Condition46 years old80 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 6.8 Mi SE Of Dahlonega |
| Carries | Pecks Road |
| Crosses | Bull Creek Trib |
| Coordinates | 34.47836, -83.89053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 51.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750020 |