Old Centre HWY over Branch
Fair Condition94 years old300 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Calhoun |
| Location | Piedmont |
| Carries | Old Centre HWY |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 33.93946, -85.61587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 105.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014691 |