Davis Road over No Name Branch
Fair Condition90 years old80 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Covington |
| Location | Davis Road |
| Carries | Davis Road |
| Crosses | No Name Branch |
| Coordinates | 31.07600, -86.21309 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 85.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (1994) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014694 |