County Highway over Lambeth Creek
Fair Condition89 years old320 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Escambia |
| Location | 1mi N Mccall School |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Lambeth Creek |
| Coordinates | 31.06667, -87.16833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 174.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (1988) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014695 |