SR 43 over Little River
Good Condition9 years old1,550 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 12.3 Mi NE Of Thomson |
| Carries | SR 43 |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 33.64401, -82.47728 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 625.0 ft (190.5 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 2514.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,550 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950290 |