Cr-49 over Unnamed Branch
Fair Condition80 years old1,201 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Coosa |
| Location | 0.6 Mi. S. Mt. Olive |
| Carries | Cr-49 |
| Crosses | Unnamed Branch |
| Coordinates | 33.06384, -86.14095 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 60.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1946 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,201 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014701 |