Steel Bridge Road over Snuff Box Swamp
Good Condition46 years old1,153 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 2.5 Mi SW Of Townsend |
| Carries | Steel Bridge Road |
| Crosses | Snuff Box Swamp |
| Coordinates | 31.52444, -81.55240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 323.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,153 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100420 |