Harris Neck Road over Harris Neck Creek
Good Condition37 years old980 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 6.4 Mi E Of Jct SR 25 |
| Carries | Harris Neck Road |
| Crosses | Harris Neck Creek |
| Coordinates | 31.62478, -81.28957 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 768.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 980 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100490 |