County Road 10 over Big Prarie Creek Trib.
Good Condition77 years old150 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Hale |
| Location | 1.4 Mi. W. Of Prarie Eden |
| Carries | County Road 10 |
| Crosses | Big Prarie Creek Trib. |
| Coordinates | 32.56000, -87.63000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 116.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1991) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014705 |