SH 44 ;glenwood RD over Boise River;glenwood Br
Fair Condition31 years old13,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | In Boise |
| Carries | SH 44 ;glenwood RD |
| Crosses | Boise River;glenwood Br |
| Coordinates | 43.66081, -116.27969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 341.2 ft (104 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Area | 2683.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,500 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014294 |