SH 46 over I 84 Eb-wb;s.wendell Ic
Fair Condition55 years old8,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Gooding |
| Location | Near Wendell Scl |
| Carries | SH 46 |
| Crosses | I 84 Eb-wb;s.wendell Ic |
| Coordinates | 42.76578, -114.70389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 280.8 ft (85.6 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 1849.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,000 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014320 |