SH 46 over Big Wood River
Good Condition4 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Gooding |
| Location | 1.0 N. Gooding |
| Carries | SH 46 |
| Crosses | Big Wood River |
| Coordinates | 42.95158, -114.71292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 499.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014351 |