SH 47 over Robison Creek
Good Condition42 years old510 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Fremont |
| Location | 8.5 E. Ashton |
| Carries | SH 47 |
| Crosses | Robison Creek |
| Coordinates | 44.11431, -111.32483 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 275.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 510 (2023) |
| Truck Traffic | 53% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014420 |