Co RD 32 over Clear Creek
Good Condition34 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Choctaw |
| Location | 3.8 Mi E Int RT 215 * 226 |
| Carries | Co RD 32 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 32.23682, -88.19897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 681.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (1996) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015495 |