SH 48 over Snake River Dry Bed
Fair Condition46 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Jefferson |
| Location | 0.5 N. Lewisville |
| Carries | SH 48 |
| Crosses | Snake River Dry Bed |
| Coordinates | 43.70467, -112.00403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 435.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014445 |