SH 48 over Rudy Canal
Fair Condition40 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Jefferson |
| Location | 7.6 E. Rigby |
| Carries | SH 48 |
| Crosses | Rudy Canal |
| Coordinates | 43.64942, -111.80342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 159.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014495 |