SH 52 over Uprr;payette Overpass
Fair Condition64 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Payette |
| Location | In Payette |
| Carries | SH 52 |
| Crosses | Uprr;payette Overpass |
| Coordinates | 44.07616, -116.93683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 642.1 ft (195.7 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 3796.6 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014570 |