SH 52 over Drain Ditch
Fair Condition38 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Gem |
| Location | 5.6 W. Emmett |
| Carries | SH 52 |
| Crosses | Drain Ditch |
| Coordinates | 43.87203, -116.60744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 122.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014630 |