SH 53 over Uprr
Good Condition6 years old7,900 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Kootenai |
| Location | 3.7 E. Rathdrum |
| Carries | SH 53 |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 47.81786, -116.79225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 251.0 ft (76.5 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1354.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,900 (2023) |
| Truck Traffic | 36% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014666 |