US 45 over Silver Creek Relief
Fair Condition95 years old8,147 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 2.8 Mi N Co RD 55 |
| Carries | US 45 |
| Crosses | Silver Creek Relief |
| Coordinates | 30.87856, -88.19801 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 134.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,147 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015498 |