SH 55 over Farmers Union Canal
Good Condition29 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 1.2 N. Of SH 44 |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Farmers Union Canal |
| Coordinates | 43.70088, -116.31907 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 153.9 ft (46.9 m) |
| Deck Area | 412.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014754 |