SH 55 over Uprr;horseshoe Bend Op
Fair Condition55 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boise |
| Location | 2 N. Horseshoe Bend |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Uprr;horseshoe Bend Op |
| Coordinates | 43.93394, -116.18800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.2 ft (60.4 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 736.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014770 |