SH 55 over S.fk.payette River
Fair Condition71 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boise |
| Location | At Banks |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | S.fk.payette River |
| Coordinates | 44.08395, -116.11557 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 274.9 ft (83.8 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 963.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014790 |