SH 55 over Clear Creek
Good Condition93 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Valley |
| Location | 8 S. Cascade |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 44.41153, -115.99981 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 117.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 1955) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014815 |