SH 55 over N. Fk. Payette River
Fair Condition13 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Valley |
| Location | Cascade SE City Limits |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | N. Fk. Payette River |
| Coordinates | 44.50017, -116.02308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 393.0 ft (119.8 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 2240.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014826 |