SH 55 over Gold Fork River
Fair Condition10 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Valley |
| Location | 2.0 S Donnelly |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Gold Fork River |
| Coordinates | 44.69863, -116.05181 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 150.9 ft (46 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 680.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2023) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014841 |