SH 55 over N.fk.payette R;lardo
Fair Condition12 years old7,400 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Valley |
| Location | In Mccall |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | N.fk.payette R;lardo |
| Coordinates | 44.91192, -116.11867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 790.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,400 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014881 |