SH 57 over Lower W.branch Priest R.
Fair Condition90 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | 8.4 N. Priest River |
| Carries | SH 57 |
| Crosses | Lower W.branch Priest R. |
| Coordinates | 48.28042, -116.95531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 113.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1956) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014890 |