SH 58 over Rock Creek
Fair Condition43 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Kootenai |
| Location | 0.3 E. Washington Border |
| Carries | SH 58 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 47.43460, -117.03346 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 330.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014905 |