SH 60 over Little Hangman Crk
Good Condition7 years old360 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Benewah |
| Location | 1.2 E. 1.0 N. Tekoa |
| Carries | SH 60 |
| Crosses | Little Hangman Crk |
| Coordinates | 47.23944, -117.03783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 201.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014911 |