US 20 over Chimney Cr.;sheep Cr.
Fair Condition65 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Camas |
| Location | 8.4 W. Fairfield |
| Carries | US 20 |
| Crosses | Chimney Cr.;sheep Cr. |
| Coordinates | 43.34247, -114.95853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 98.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014995 |