SH 69 over Mason Crk;feeder Canal
Fair Condition36 years old21,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 5.7 S. Meridian |
| Carries | SH 69 |
| Crosses | Mason Crk;feeder Canal |
| Coordinates | 43.52389, -116.39394 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Area | 352.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015130 |