I-65 over Eightmile Creek
Fair Condition61 years old69,472 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 2.74 Mi N US 45 |
| Carries | I-65 |
| Crosses | Eightmile Creek |
| Coordinates | 30.77199, -88.09537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 137.5 ft (41.9 m) |
| Deck Area | 3473.5 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 69,472 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015505 |