SH 74 over Low Line Canal
Fair Condition70 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Twin Falls |
| Location | 3.6 S. Twin Falls |
| Carries | SH 74 |
| Crosses | Low Line Canal |
| Coordinates | 42.52028, -114.53231 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 266.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2023) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015220 |