SH 74 over Rock Creek
Good Condition33 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Twin Falls |
| Location | In Twin Falls |
| Carries | SH 74 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 42.55028, -114.47753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 433.1 ft (132 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Area | 3154.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015226 |