SH 78 over Rabbit Creek
Fair Condition70 years old700 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Owyhee |
| Location | In Murphy |
| Carries | SH 78 |
| Crosses | Rabbit Creek |
| Coordinates | 43.21975, -116.55417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 340.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015265 |