SH 78 over Castle Creek
Fair Condition71 years old580 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Owyhee |
| Location | 18.8 E. Murphy |
| Carries | SH 78 |
| Crosses | Castle Creek |
| Coordinates | 43.05431, -116.29267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 153.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 580 (2023) |
| Truck Traffic | 57% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015280 |