SH 78 over Birch Creek
Fair Condition72 years old580 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Owyhee |
| Location | 24.8 E. Murphy |
| Carries | SH 78 |
| Crosses | Birch Creek |
| Coordinates | 43.02567, -116.18897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 83.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 580 (2023) |
| Truck Traffic | 57% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015285 |