SH 78 over Snake R.;indian Cove Br.
Fair Condition59 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Owyhee |
| Location | 4.1 W. Hammett |
| Carries | SH 78 |
| Crosses | Snake R.;indian Cove Br. |
| Coordinates | 42.94207, -115.53356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 562.0 ft (171.3 m) |
| Max Span | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1627.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015300 |